#eflet

Potrzeba chwili sprawiła, że na blogu pojawiła się nowa kategoria wpisów #eflet dotycząca nauki gry na flecie z pomocą materiałów dostępnych w Internecie. Poziom dostosowany do uczniów szkół muzycznych pierwszego stopnia. Ciekawostki dla uczniów, pomoce dla rodziców, wskazówki metodyczne dla nauczycieli.

Aplikacja Tonestro

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tonestro.flute&hl=en_US

Aplikacja zawiera ponad sto utworów, ćwiczeń ułożonych według stopnia trudności. Jej największą zaletą jest natychmiastowa (na żywo) informacja zwrotna na temat wysokości dźwięku, intonacji oraz rytmu. Za wykonanie zadania otrzymuje się medale brązowy, srebrny, złoty (powyżej 90 punktów na 100). Przed korzystaniem należy sprawdzić strój instrumentu (najlepiej ustawić w aplikacji wartość a1=442 lub 443).

Tempa docelowe są dość wyśrubowane, dlatego warto początkowo ustawić metronom na wolniejsze tempo. Tryb ćwiczenia powoduje, że nie zaliczymy ćwiczenia z medalem. Dopiero zagranie zadanej melodii w wyznaczonym tempie zostaje premiowane punktacją i odpowiednim medalem.

Ograniczenie wersji darmowej powoduje, że aplikacja działa (jako informacja zwrotna) tylko kilkanaście minut w ciągu dnia. Na szczęście dostęp do nut jest 24/7. Warto więc rozczytać ćwiczenie, etiudę, utwór samodzielnie, a dopiero na późniejszym etapie sprawdzić efekt nauki. Jeżeli komuś nie zależy na motywacyjnych aspektach aplikacji, kumulacji punktów itp. może wydłużyć czas działania aplikacji poprzez logowanie się na inne konto (inny adres mailowy).

https://lh3.googleusercontent.com/3rAMDzoyZu81M5oFa3lOUcPM9YUi_TyENvvfPkutmMqvKzzqdkiSBdTAmdrbdQwrLjQ=s180-rw 

To play along

376 utworków i ćwiczeń na flet. Nuty dostępne online, ale pobieranie w wersji pdf tylko w wersji premium. W dodatku dostępne są tylko trzy odsłuchania dziennie (głos solowy lub akompaniament). Ale zawsze to coś 😉 Utwory podzielono na cztery poziomy trudności.

Tutaj jedna z najpopularniejszych melodii: „Oda do radości”. Jeżeli ktoś chciałby wydrukować nuty, umieszczam przepisane nuty w pliku .png.

Oda_do_radości-1

Jeżeli ktoś sądzi, że to taka sobie prosta melodyjka, to zapraszam do wysłuchania oryginalnej wersji w profesjonalnym nagraniu na portalu Muzykoteka  (IV część Symfonii) lub specyficznego rekordu światowego, 10 000 muzyków równocześnie gra i śpiewa na stadionie:

 


Rozgrzewka

Kto powiedział, że ćwiczenie długich dźwięków musi być nudne?

Tutaj wersja z pięknym akompaniamentem:

Interwały

Oktawy

Wokaliza


Flute Tunes

to popularny zbiór bezpłatnych i LEGALNYCH nut na flet, utworów oryginalnych oraz aranżacji. Tutaj znajdziecie całe zbiory etiud ułożone według kompozytorów i opusów:

https://www.flutetunes.com/tunes.php?q=etude

Jeżeli wyszukacie interesujący was utwór na kilka instrumentów, na przykład z fortepianem, to warto wiedzieć, że w nagraniu można sobie zwolnić tempo: play along/change tempo. Oczywiście taki mechaniczny komputerowy dźwięk midi nigdy nie zastąpi prawdziwego akompaniatora żywo reagującego na Waszą grę. Barwa midi brzmi w moich uszach okropnie, ale czasami to jedyne rozwiązanie na kilkugłosowe muzykowanie.

Na portalu znajduje się także metronom (o ile ktoś nie korzysta już z jakiejś aplikacji)

https://www.flutetunes.com/metronome/


Tabela chwytów

Jakiś chwyt wyleciał z pamięci? Istnieje wiele stron, na których umieszczono podstawowe chwyty potrzebne do gry na flecie. Na przykład: http://toplayalong.com/flute-fingering-chart/ lub poniższa tabela:

288879.image0_
Flute For Dummies Cheat Sheet

iphone-desktop

Aplikacja na smartfon Complete Fingerings for the Flute zawiera ogromny wybór tzn. chwytów alternatywnych. Jeżeli nie grasz na poziomie zaawansowanym nie warto zawracać sobie nimi głowy. Chwyty podstawowe wyświetlają się w pierwszej kolejności, znajdziesz tam również chwyty trylowe.

https://www.fingercharts.com/flute/desktop/

 

 

 

15778132989472

Jeżeli ktoś z nauczycieli chciałby przesłać obrazek konkretnego chwytu może go sam stworzyć w formacie .jpg na stronie: https://fingering.bretpimentel.com Do koloru, do wyboru 🙂


 

Nagrywanie

Jako informację zwrotną warto, by uczniowie przesyłali nagrania swoich ćwiczeń. Nawet na początkowym etapie, kiedy nie wszystko im wychodzi. To nie musi być od razu wykonanie na zaliczenie/ocenę. W celu łatwiejszej obsługi nagrywania i przesyłania plików mp3 można skorzystać z aplikacji typu dyktafon, na przykład:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.splendapps.vox&hl=pl


W zależności od rozwoju sytuacji, zainteresowania oraz potrzeb, kategoria wpisów #e-flet będzie rozbudowywana. Zapraszam do komentowania, zadawania pytań. Życzę owocnego ćwiczenia!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s